Ana sayfa Kurumsal Yatırımcı Basın İnsan Kaynakları E-Hizmetler
Anasayfa > Kurumsal > Tarihçe
Tarihçe
  • Arena 1991 yılında kurulmuştur. Şirket ilk distribütörlük anlaşmasını 1992 yılında Hewlett Packard’la imzalamıştır. Sırasıyla 1995 ve 1996 yıllarında, Arena Compaq ve Digital Equipment Corporation’ın distribütörlüğünü üstlenmiştir. 1996’da, Microsoft’un distribütörlüğünü alan şirket 1997 yılında IBM’in distribütörü olmuştur. “Hazır PC” whitebox PC projesi de aynı yıl başlamıştır (bugün de Pro2000 markasıyla devam etmektedir).
  • 2000 yılında Arena, SAP/R3 yazılımı tabanlı değer zinciri yönetimi altyapısının temelini oluşturan ArenaOpen projesini uygulamaya koymuştur. Aynı yıl, şirket logistik merkezini Kemerburgaz’a (9900 metre kare) taşımış ve hisselerinin yüzde 15’iyle İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında ilk halka arzını gerçekleştirmiştir.
  • Arkasından 1996’dan 2000’e kadar Arena, Interpro Market Research Center tarafından Türkiye’nin en büyük distribütörü olarak nitelendirilmiştir. 2000 yılında, şirket Türk BT sektörünün (IBM’den sonraki) ikinci en büyük firması ve en büyük BT ekipman tedarikçisi olarak sıralanmıştır.
  • 2001 yılında Philips, Maxtor, Quantum ve Western Digital’le yaptığı anlaşmalarla OEM ürünlerini genişletmiştir. 2001 yılı sonlarında, Arena Sun Microsystems, Oki, Seagate, Iomega ve Philips’le (tüketici elektroniği) distribütörlük anlaşmaları imzalanmıştır.
  • 2001 yılında, Arena tamamen entegre b2b web siteleri olan pencere.com ve tencer-e.com’u satıcı ve tedarikçilerine açarak b2c girişimlerini eşgüdümlü ticaret paradigmasına dayandırmıştır. Bugün siparişlerin %61’i Internet üzerinden alınmaktadır. 2001 yılı Türkiye’nin ekonomik kriz yılı olarak gerçekleşmiştir. Güçlü finansal kaynakları ve pazar konumu sayesinde Arena’nın gelirleri yalnızca yüzde 48 oranında gerilemiş ve BT pazarı yüzde 65 oranında küçülmüştür.
  • 2002 - 2010 yılları arasında Arena’nın gelirleri %15’lik Bileşik Yıllık Büyüme Oranı (CAGR) üzerinde seyretmiştir. Şirketin satıcılara erişimi ise tüketici elektroniği gibi yeni kanal ve ürünlerin katılımıyla artış göstermiştir. 2005 yılında Arena’nın sahibi olduğu PC markası Pro2000 perakende zincirlerinde en çok satan ürün haline gelmiştir.
  • Arena 2004 yılında PayNet’i satıcı ve tedarikçilerinin kullanımına sunmuştur. PayNet satıcılardan alışveriş yapan nihai kullanıcıların kredi kartlarından tahsilat yapan devrim niteliğinde bir tahsilat sistemidir. Arena, 2009’da da Türkiye’nin önde gelen 7 kredi kartı tedarikçisinin kurulum programlarını kullanan bir kredi kartı POS makinesi olan PayPos sistemini uygulamaya koymuştur.
  • 2008 yılı da bir siyasi krizle şekillenmiş, ardından son çeyrekte gelen küresel kriz belirleyici olmuştur. Değişmeyen konservatif politikasını kendi şirket kültüründe yerleşik bulunan çevik bir karar verme ve uygulama politikasıyla birleştiren Arena agresif bir risk adaptasyonu, nakit akışı ve maliyet yapısı sistemini uygulamaya koymuştur. Bu tedbirlere ek olarak tedarikçileri ve kreditörlerinin de desteğiyle Arena 2009 yılında tarihinde en yüksek karlılık seviyesini açıklamıştır.
  • 29 Kasım 2010 tarihinde şirketin kurucu hissedarları, stratejik bir yatırımcı olan Redington Turkey Holdings S.A.R.L.’ye (RTHS) şirket hisselerinin %49’una karşılık gelen toplam 1.580.800.000 adet hisse satışı gerçekleştirmiştir. RTHS merkezi Hindistan’da bulunan lider tedarik zinciri çözüm sağlayıcısı Redington Group’un (Redington) ve yatırım fonu Investcorp’un bağlı ortaklıklarından birisidir. Redington uluslararası markaların distribüsyonundan ve destek hizmetlerinden gelen 3 milyar Dolarlık net satış gelirine sahip olup Hindistan, Güney Asya, Orta Doğu ve Arfika’da faaliyet göstermektedir.
Arena Bilgisayar Sanayi ve Ticaret A.Ş. | Yasal Uyarı & Gizlilik | Bilgi Toplumu Hizmetleri | Site Haritası | İletişim
KİŞİSEL VERİLERİ KORUMA VE GİZLİLİK POLİTİKASI
X